Polska

powrót

Elbląg

Kolejne miasto oddane pod „opiekę” orkiestry Filharmonii Narodowej i Witolda Rowickiego. Dzięki tej inicjatywie elbląska publiczność mogła usłyszeć i obejrzeć znanych artystów. Recenzje z koncertów Witolda Rowickiego w Elblągu można przeczytać w dziale: AFISZE i RECENZJE

Gdynia

To właśnie tu w 1958 r. Witold Rowicki wraz z reżyser Danutą Baduszkową (Danutą Dostalik) przygotowywali operetkę „Orfeusz w Piekle” Jacquesa Offenbacha, której przedstawienie premierowe poprowadził Maestro 6 sierpnia 1958 r.

Katowice

Właśnie w tym mieście w 1945 r. Witold Rowicki organizuje Orkiestrę Polskiego Radia. Pionierski zespół stał się zalążkiem stworzonej przez niego Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (obecny NOSPR). Obok działalności artystycznej przy Polskim Radio Witold Rowicki prowadzi koncerty symfoniczne dla górników, hutników i przedstawicieli innych zawodów pracujących na Śląsku.

Kraków

Miejsce nauki i występów estradowych. W Krakowie Witold Rowicki kończy Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego w klasie skrzypiec i teorii. Tam zastaje go wybuch wojny, tam również bierze ślub. Po wyzwoleniu miasta spod okupacji przystępuje do pracy w dziale muzycznym Polskiego Radia. Później będąc już szefem Orkiestry Filharmonii Narodowej wielokrotnie w Krakowie występuje.

Nowy Sącz

Po przeprowadzce rodziny do Nowego Sącza Witold Rowicki kontynuuje naukę w tamtejszym gimnazjum. Będąc uczniem szóstej klasy organizuje i prowadzi orkiestrę szkolną składającą się z kilkudziesięciu uczniów.

Płock

W latach 60-tych i 70-tych XX wieku Filharmonia Narodowa objęła patronatem muzycznym Płock i jego okolice. Odbywały się tam liczne koncerty symfoniczne orkiestry FN i artystów Estrady Kameralnej FN pod batutą Witolda Rowickiego. Z okazji jubileuszu 80-lecia Płockiego Towarzystwa Muzycznego Dyrygent otrzymał dyplom honorowy i medal pamiątkowy.

Warchały

Mała wieś położona na Mazurach, w gminie Jedwabno. Tam znajdował się dom, do którego Witold Rowicki w latach 60-tych, 70-tych i 80-tych XX wieku jeździł wraz z rodziną. Miejsce aktywnego wypoczynku, spacerów po lasach i wokół pobliskich jezior. Na przyjazd swojego pana zawsze czekały jego ulubione psy. Warchały były domem otwartym gdzie dyrygent często zapraszał swoich przyjaciół i bliskich.

Zakopane

W Zakopanem Witold Rowicki odpoczywa od trudów życia artysty. Z wielką pasją uprawia wspinaczkę wysokogórską. Często towarzyszą mu przyjaciele: alpinista, taternik i kompozytor Wawrzyniec Żuławski, jego brat poeta – Juliusz, słynny słowacki taternik Arno Puškas oraz artysta-śpiewak, Zakopiańczyk – Andrzej Bachleda. Uwielbia także szybką jazdę na nartach. Wiele razy żartem podkreśla, że jeśli nie będzie mógł zjeżdżać ze stoków, nie będzie więcej dyrygować.

Żywiec

Jedno z pierwszych ważnych miejsc w biografii Witolda Rowickiego. Przyszły dyrygent uczęszcza tam do szkoły powszechnej i gimnazjum.