aktualności
-
Amerykańskie tournée
9 grudnia w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie odbył się specjalny pokaz filmu „Amerykańskie tournée”, będącego rejestracją pierwszego w historii wyjazdu Orkiestry Filharmonii Narodowej za ocean. Autorem zdjęć jest Stanisław Wisłocki.
-
Otwarcie pokoju pamięci Witolda Rowickiego
W trakcie Międzynarodowych Spotkań Skrzypcowych w gmachu szkoły otwarto specjalny „Pokój pamięci” Witolda Rowickiego. Otwarcia dokonał Starosta Powiatu Żywieckiego Pan Andrzej Kalata, rodzina Witolda Rowickiego oraz Pani Dyrektor Jolanta Tomas.
-
Okiem jurorów…
W jury Międzynarodowych Spotkań Skrzypcowych „ku pamięci Witolda Rowickiego” zasiedli znakomici przedstawiciele wiolinistyki. Wśród nich prof. Paweł Radziński, prof. Bartosz Bryła, prof. Konstanty Andrzej Kulka, prof. Wiesław Kwaśny i prof. Savva Fatkulin. W przerwie między przesłuchaniami i obradami udało nam się ich namówić na kilka słów komentarza.
-
Międzynarodowe spotkania skrzypcowe - chwila wspomnień
-
Międzynarodowe Spotkania Skrzypcowe - ku pamięci Witolda Rowickiego
W dniach 23-25 października 2019 roku odbyły się w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Witolda Rowickiego oraz Samorządowej Szkole Muzycznej II stopnia w Żywcu Międzynarodowe Spotkania Skrzypcowe "ku pamięci Witolda Rowickiego" dla uczniów szkół muzycznych I i II stopnia.
-
Konstanty Andrzej Kulka o Witoldzie Rowickim
-
Uczniowie szkoły muzycznej w Żywcu o swoim Patronie
Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Witolda Rowickiego w Żywcu promuje swojego patrona na różne sposoby. Uczniowie i rodzice mogą podziwiać wystawę poświęconą Dyrygentowi, która znajduje się w holu tuż obok sali koncertowej. Ci odważniejsi mogą wziąć udział w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Witold Rowicki in memoriam, który odbywa się co roku na jesieni. Nauczyciele o postaci Maestro, o jego życiu zawodowym, osiągnięciach artystycznych, ale też o jego pasjach i rodzinie. Uczniowie tworzą jego notatkę biograficzną na lekcjach, uczestniczą też w Konkursach wiedzy o Dyrygencie. Podkreślają, że cieszą się z tego, że Witold Rowicki chodził do szkoły w ich mieście.
-
Relacja z III Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego "Witold Rowicki In Memoriam"
W dniach 24-26 października 2018 roku odbył się w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Witolda Rowickiego oraz Samorządowej Szkole Muzycznej II stopnia w Żywcu III Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy "Witold Rowicki in Memoriam". Skierowany był on do uczniów szkół muzycznych I i II stopnia.
-
Otwarcie pasażu im. Witolda Rowickiego po rewitalizcji
6 czerwca 2018 roku w Warszawie odbyło się uroczyste otwarcie zrewitalizowanego Pasażu im. Witolda Rowickiego. Pasaż ten znajduje się w sąsiedztwie Filharmonii Narodowej na tyłach odbudowanego Domu Handlowego SEZAM, u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej.
-
Relacja z jubileuszu 45-lecia działalności artystycznej szkoły w Żywcu
27 kwietnia 2018 r. Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. W. Rowickiego w Żywcu świętowała Jubileusz 45-lecia działalności artystycznej.
-
II Konkurs "Witold Rowicki in memoriam" okiem fotografa...
-
II Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy "Witold Rowicki in Memoriam" w Żywcu
W dniach 25-27 października 2017 roku w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Witolda Rowickiego oraz Samorządowej Szkole Muzycznej II stopnia w Żywcu odbył się II Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy "Witold Rowicki in Memoriam". Skierowany był on do uczniów szkół muzycznych I i II stopnia.
-
Rozmowa z Jolantą Tomas
Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Witolda Rowickiego i Samorządowej Szkoły Muzycznej II st. w Żywcu Jolanta Tomas opowiada historię konkursu "Witold Rowicki in Memoriam".
-
I Ogólnopolski Konkurs "Witold Rowicki in Memoriam" okiem fotografa...
-
I Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy "Witold Rowicki in Memoriam" w Żywcu
W dniach 26-28 października 2016 roku w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Witolda Rowickiego oraz Samorządowej Szkole Muzycznej II stopnia w Żywcu odbył się I Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy "Witold Rowicki in Memoriam". Przeznaczony on był dla uczniów szkół muzycznych I i II stopnia.
-
Warsaw Philharmonic Archive
-
Podsumowanie obchodów roku jubileuszowego Witolda Rowickiego
-
Album jubileuszowy
01 lutego 2015
W 100-lecie urodzin i 25-lecie śmierci Witolda Rowickiego – wybitnego polskiego dyrygenta – Polskie Nagrania i Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków przygotowały wspólne wydanie jubileuszowego album 5 CD z nagrań Rowickiego – z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej oraz Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach (obecnie NOSPR). Album ten został zrealizowany przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wydarzenia artystyczne” priorytet „Muzyka”.
-
Poranek symfoniczny NOSPR
27 października 2014
19 października o godz. 12:00 w nowej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbył się specjalny koncert w 100. rocznicę urodzin i 25. rocznicę śmierci Witolda Rowickiego.
-
Konferencja naukowa na UMFC w Warszawie
27 października 2014
1 października na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie odbyła się konferencja naukowa zatytułowana “Witold Rowicki – w 100. rocznicę urodzin i 25. rocznicę śmierci”. Została ona zorganizowana przez Katedrę Dyrygentury Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki a sfinansowana ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
-
Złożenie kwiatów na grobie Witolda Rowickiego
27 października 2014
1 października 2014 roku, dokładnie w 25. rocznicę śmierci Witolda Rowickiego złożono kwiaty na grobie Artysty na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Obecni byli przedstawiciele Filharmonii Narodowej, delegacja z Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, Rodzina Maestro i Jego Przyjaciele.
-
PSM I st. w Żywcu otrzymała imię Witolda Rowickiego
27 października 2014
24 września Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Żywcu otrzymała imię Witolda Rowickiego. Wybór miejsca jak i Patrona nie są przypadkowe. To właśnie w Żywcu Dyrygent spędził lata szkolne: ukończył tam Szkołę Powszechną im. H. Kołłątaja oraz Gimnazjum im. M. Kopernika. O tym, że właśnie ta placówka będzie nosić imię Artysty zadecydowało szerokie gremium: Ministerstwo Kultury, władze miasta Żywca i Powiatu Żywieckiego, rodzina Dyrygenta, jak i cała społeczność szkolna.
-
Wydarzenia Jubileuszu Witolda Rowickiego jesienią 2014 roku
13 czerwca 2014
Jubileuszowy Rok Witolda Rowickiego już w połowie. Przed nami jeszcze kilka ważnych uroczystości, które już teraz chcielibyśmy zapowiedzieć.
-
Kilka ciepłych słów
12 maja 2014
Od momentu uruchomienia portalu poświęconego Witoldowi Rowickiemu ze wszystkich stron świata spływają do nas podziękowania, gratulacje i ciepłe słowa będące wyrazem uznania dla naszej pracy. Cieszymy się, że stworzony przez nas portal spotkał się z tak entuzjastycznym przyjęciem i że zaglądają do niego nie tylko nasi przyjaciele z branży muzycznej ale wszyscy Ci, których zafascynowała postać Dyrygenta. Gorąco zachęcamy do dalszego wyrażania opinii i przesyłania innych informacji dotyczących osoby Witolda Rowickiego. Zaś autorom poniższych słów gorąco dziękujemy.
-
Witold Rowicki – portret wielokrotny
27 kwietnia 2014
Z okazji roku jubileuszowego Witolda Rowickiego Polskie Radio Program 2 przygotowało również cykl audycji poświęcony Dyrygentowi.
-
O Witoldzie Rowickim w Tok FM
27 kwietnia 2014
Uroczysta inauguracja roku Witolda Rowickiego wzbudziła wiele emocji. Tym większą popularnością cieszy się wydana na tę okazję publikacja „Zapiski Dyrygenta” pióra Maestro. Książka doczekała się już kilku recenzji, reklamowaną ją również w rozmaitych mediach. My polecamy Państwu audycję Cezarego Łasiczki, dziennikarza TOK FM „OFF Czarek”.
-
Portal o Rowickim na stronach Polskiego Radia
27 kwietnia 2014
Witold Rowicki w Polskim Radiu to nowy, specjalny dział poświęcony Dyrygentowi wyodrębniony na stronach tej instytucji.
-
Relacja filmowa z uroczystej inauguracji roku Witolda Rowickiego
31 marca 2014
21 lutego 2014 pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego uroczyście zainaugurowano jubileusz 100-lecia urodzin Witolda Rowickiego.
-
Anna S. Dębowska
Jak się robi muzykę? Dwie książki do czytania z Filharmonią Narodową w tle
31 marca 2014
26 lutego minęła setna rocznica urodzin Witolda Rowickiego, jednego z największych polskich dyrygentów. Ukazały się właśnie jego zapiski, a FN wydała kronikę tras koncertowych po świecie.
-
Witold Rowicki w Ruchu Muzycznym
31 marca 2014
Kilkanaście stron Ruchu Muzycznego nr 2 / 2014 poświecono postaci Witolda Rowickiego.
-
Podziękowania i relacja z Bambergu
09 marca 2014
Mail przesłany przez Dyrektora Bamberger Symphoniker Christiana Schmoeldera do wnuczki Witolda Rowickiego Agnieszki Pyrich.
-
Happy birthday
Witold
09 marca 2014
Mail przesłany przez koncertmistrza Bamberger Symphoniker Waltera Forcherta do wnuczki Witolda Rowickiego Agnieszki Pyrich.
-
Witold Rowicki In Memoriam
08 marca 2014
Wszystkim zainteresowanym postacią Witolda Rowickiego polecamy nowe wydawnictwo „Witold Rowicki in memoriam”. Obok kalendarium życia i działalności artystycznej Dyrygenta zawiera płytę CD z nagraniem koncertu zarejestrowanego 3 kwietnia 1967 w Town Hall w Huddersfield (Wielka Brytania).
-
Uroczysta inauguracja roku Witolda Rowickiego
08 marca 2014
Warszawa, Filharmonia Narodowa
21 i 22 lutego b.r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, odbyły się uroczyste koncerty upamiętniające 100. rocznicę urodzin Witolda Rowickiego. Koncert poprzedziła projekcja filmu dokumentalnego o Dyrygencie „Cień pod kamieniem” w reżyserii Tomasza Dobrowolskiego zrealizowanego przez WFDiF.
-
Emisja filmu „Cień pod kamieniem” w reż. Tomasza Dobrowolskiego w TVP KULTURA
Poniedziałek, 24 lutego 2014, godz. 8:50
Poniedziałek, 24 lutego 2014, godz. 17:00
TVP KULTURA
„Cień pod kamieniem” to filmowy portret Witolda Rowickiego – polskiego dyrygenta, dyrektora artystycznego Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie. Jest to opowieść o jedynym Polaku, którego można odnaleźć w antologii najwybitniejszych dyrygentów XX wieku.
-
Koncerty w Bambergu w 100. rocznicę urodzin Witolda Rowickiego
Sobota, 22 lutego, godz. 20:00
Niedziela, 23 lutego, godz. 17:00
Konzerthalle Bamberg, Joseph-Keilberth-Saal
-
Promocja książki Witolda Rowickiego „Zapiski Dyrygenta”
21 lutego, godz. 19:30
Warszawa, Filharmonia Narodowa
Po 25 latach od śmierci Witolda Rowickiego, jednego z najwybitniejszych mistrzów batuty XX wieku, światło dzienne ujrzały wreszcie jego przemyślenia, podsumowania doświadczeń, a także filozoficzne rozważania na temat muzyki. Były one spisywane przez Niego w postaci notatek ułożonych w tematyczne działy. Jedenaście odrębnych rozdziałów książki tworzy interesującą i spójną całość.
-
Koncert w 100. rocznicę urodzin Witolda Rowickiego
Wielkie symfonie – Wielkie koncerty skrzypcowe
Piątek, 21 lutego 2014, godz. 19:30
Sobota, 22 lutego 2014, godz. 18:00
Warszawa, Filharmonia Narodowa